Marka Tescil Nedir?

Tekrar Merhaba!

marka-tescil-adimlari-1

Tekrar Merhaba!

Kimler Marka tescil başvurusu yapabilir?

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili başvurusunu firmalar veya şahıslar yapabilir. Markanın koruma gücü başvuru sahibinin şahıs yada şirket olmasına göre değişmez her koşulda koruma sağlar. Yabancı ülke vatandaşları yada merkezi başka ülkede bulunan şirketler de marka tescili talep edebilirler. Yabancılar marka tescili başvurusu yaparken Türkiye’de yetkili marka vekilleri ile çalışmak zorundadır.

Marka tescili tüm meslek alanlarında koruma sağlar mı?

Marka tescili başvuruları markanın hangi meslek alanında kullanılacağı belirtilerek yapılır. Marka bir ticaret şirketinin adı olabilir yada şirket adı ile benzer olmayan tamamen farklı bir isim yada sembol tescil başvurusuna konu edilebilir. Başvuru yapanlar şu anda çalışmakta oldukları sektörde marka tescili isteyebileceği gibi gelecekte yatırım yapmayı düşündükleri meslek alanlarında da tescil isteyebilirler. Bir başvuruda birden fazla meslek alanında marka tescili yapılabilir.

Marka tescili nerelerde geçerlidir?

Marka tescilleri hangi ülkede yapılmış ise o ülke sınırları içinde geçerlidir. Türkiye’de yapılmış bir marka tescili Türkiye ülke sınırları içinde koruma gücüne sahiptir. Marka başka ülkelerde başkaları tarafından tescil edilebilir. Yabancı ülkelerle ticari bağlantısı olan kişi yada şirketlerin o ülkelerde de markalarını tescil ettirmeleri yararlı ve gereklidir.

Marka tescili koruması ne kadar sürer?

Türkiye’de marka tescil işlemleri ortalama bir yılda tamamlanmaktadır. Markanın koruma süresi ise 10 yıldır. Tescil edilmiş markalar tescil tarihinden itibaren sayılarak onuncu yılında yenilenmek zorundadır. Süresinde yenilenmeyen marka hakkı sona erer.

Ad Soyad: *
E-Posta: *
Telefon: *
-
Marka Adı: *
Meslek Açıklaması: *
Doğrulama Kodu: