Patent

Patent Nedir?

patent-sorgulama-adim-1

Patent Tescil Nedir?

Teknik buluşlarınızı, mekanizmalara dair geliştirmelerinizi, endüstriyel uygulaması olan sistem veya yöntemlerinizi patent tescil belgesi ile koruyabilirsiniz.

Patent tescili başvurusu yapabilmek için firma kurmak gerekli değildir. Herkes patent tescili başvurusu yapabilir. Yabancılar Türkiye’de yapacakları başvurular için patent vekili desteği almak zorundadır.

Patent tescili başvurusu doğru hazırlanmış tarifname ile yapılır. Tarifname dört bölümden oluşur:

- Buluşun açıklandığı tarifname

- Buluşun buluş özelliği gösteren temel farklılıklarının açıklandığı istemler

- Başvurunun bülten yayınında kullanılmak üzere hazırlanan özet

- Buluşun açıklandığı tarifnameye ek olarak hazırlanan ve tarifnamenin anlaşılmasına yardımcı olan çizimler

Tarifname ve istemlerin doğru hazırlanması hayati önem taşır. Eksik bıraktığınız bir açıklama yada yanlış yazılmış bir istem başkası tarafından bir patent alınabilmesine sebep olabilir. Patent ofislerini birbirinden ayıran en temel özelliklerin başında tarifname hazırlamadaki tecrübe ve yeterlikleridir.

Patent tescillerinin en temel özelliklerinin başında yeni olmaları gelir. Yenilik araştırılırken ülkede yeni olup olmamasına bakılmaz. Patent başvurusuna konu ettiğiniz buluş sizden önce dünyanın herhangi bir yerinde herkesin ulaşabileceği şekilde açıklanmış bir bilgi ise yeni değildir. Türkiye’de ilk yapılmasının patent açısından bir değeri yoktur.

Paten tescili ile 20 yıla kadar koruma elde edilir. Koruma 20 yıldan ileriye uzamaz. Korumanın devam edebilmesi için yıllık harç ödenmesi gerekir. Yıllık harçlar başvurudan itibaren her yıl dönümünden önce ödenir. Her yılın harcı o yılın başında belirlenir ve yıllık harç süresinde yatırılmazsa patent hakkı sona erer.

Patent koruması ülke ile sınırlıdır. Türkiye’de tescil edilmiş bir patent Türkiye sınırları dışında bir koruma sağlamaz fakat bir kez Türkiye’de patent alınmış olduğundan artık başkaları başka ülkelerde kendileri için patent tescili alamazlar. Bir patent tescil edilmediği ülkeler için serbest bilgidir. Herkes tarafından kullanılabilir ve hiç kimse patent alamaz.

Ad Soyad: *
Telefon *
-
Açıklama: *
Doğrulama Kodu: